Ohtlike ainete klassid

Ohtlikud kaubad on ained või esemed, mis kujutavad ohtu inimelule, tervisele, varale, keskkonnale või transpordivahendile. Suur osa ohtlikest ainetest on kasutuses iga päev ja me ei tule selle pealegi, et transpordil rakenduvad neile riiklikud ja rahvusvahelised erinõuded.

Ohtlikud kaubad on ohu tüübi järgi klassidesse jaotatud, osad klassid on omakorda ohu  veel täpsemaks kirjeldamiseks jagatud alamklassideks. Klasse tähistatakse klassi- ja alamklassi olemasolul selle numbriga, nt 3. klass  või klass 2.1. Klasside numbriline järjestus ei viita ohutasemele ja ei saa öelda, et suurema numbriga klass on alati ohtlikum kui väiksema numbriga klass või vastupidi.

Esimene klass koondab lõhekaineid, nende tähistamine on keerukaim, sest peale klassi kasutatakse 6 alamklassi (1.1 – 1.6) ning lisaks sobivusgruppe. Eri alamklassidesse jagunevad lõhkeained oma omaduste järgi: kui kergesti on plahvatus initsieeritav, kas on massplahvatuse või lendkehadest tulenev oht. Seega leiab klassi 1 alt  aineid tööstuslikust lõhkeainest ja lahingmoonast kuni säraküünlate ja signaalsuitsudeni.

 

Teise klassi kuuluvad gaasid, alamklassidesse jaotatakse need lisaohu järgi: 2.1 – tuleoht; 2.2 –  puuduvad lisaohud ja 2.3 – mürgisus. Gaaside nimistus on nii surugaasid, vedeldatud gaasid kui ka aerosoolid, mille puhul kasutatakse gaasi mõjuaine transportimiseks.

Tuleohtlikke gaase kasutatakse nii tööstuses metallide lõikamisel, kodus grillides, matkal suppi soojendades kui ka sigaretti välgumihkliga süüdates. Samuti liigitatakse siia tuleohtlikud aerosoolid.

Süttimatuid ja mürgituid gaase kasutatakse paljudel elualadel. 
Inertgaase kasutatakse tule kustutamisel ja metallitööstuses hapniku ruumist väljatõrjumiseks. Lisaks inertgaasidele kuulub siia klassi ka (meditsiiniline) hapnik. Ravi valdkonnas kasutatakse ka lämmastikku, tihti küll vedelana materjalide eriti madalal temperatuuril säilitamiseks. ladustamisel ja transpordil.

Mürkgaase tuleb igapäevaelus ette harvem. Pigem on need tööstuslikud saadused, mida  kasutatakse kontrollitud olukorras, näiteks analüütilise keemia laborites. Supermarketis selle klassi toote peale sattuda ei ole tõenoline.

 

Kolmandas klassis on tuleohtlikud vedelikud, näiteks liimid, lahustid, värvid ja kütused. Kodustest asjadest kuuluvad siia klassi tihti ka parfüümid, küünelakid või kanged alkoholjoogid (alkoholisisaldusega üle 70%). See on üks levinumaid ohuklasse.

 

Neljas klass käsitleb tuleohtlikke aineid. Esimeses alamklassis on tuleohtlikud tahked ained, siia kuuluvad ka tikud.

Klass 4.2 koondab isesüttivaid ained, need reageerivad peaaegu kohe õhuga ja süttivad või teevad seda pärast pikemat isekuumenemist. Siia klassi kuuluvad nii fosfori liigid kui ka õlised kaltsud, mis hunnikusse jäetuna kuumenema hakkavad ja lõpuks süttivad.

Neljanda klassi kolmas alamklass koondab ained, mis veega kokkupuutel eraldavad kergesti süttivaid gaase. Selles rühmas on leelismetallid, näiteks naatrium, kaalium, liitium. Nende ainete puhul on tulekahju korral eriti oluline vältida veesisaldusega kustutusvahendeid. Samuti tuleb transpordil hoolega vältida ainete kokkupuudet veega, vastasel juhul võib olukord otseses mõttes plahvatuslikuks muutuda.

 

Viies klass koondab teiste ainetega reageerivaid ained.

Esimeses alamklassis (5.1) on oksüdeerivad ained, mis toetavad põlemist lisahapnikuga. Siia alla kuuluvad hingamist toetavad hapnikku vabastavad süsteemid, näiteks lennukites kasutatavad hapnikugeneraatorid või meditsiinilised hingamisseadmed, aga ka puhastuskemikaalid, mis võitlevad oksüdeerimis protsessi kasutades mustusega.

Klassis 5.2 on orgaanilised peroksiidid. Need ühendid reageerivad kergesti teiste ainetega ja tihti kasutatakse neid mitmekomponentsetes kemikaalides, näiteks lakid, vaigud, pahtlid, kus üks komponent kutsub teises esile kiirema tahenemise. Kõvendid ongi sageli orgaanilised peroksiidid. Kuna need reaktsioonid eritavad tihti ka kuumust, siis kaasneb ka süttimisoht.

 

Kuuendasse klassi kuuluvad tervist kahjustavad ained.

6.1 käsitleb mürke, need võivad olla mürgised suhu sattudes, kokkupuutel nahaga või tolmuna sissehingamisel. Igapäevaelus võivad siia alla liigituda kahjuritõrjevahendid.

6.2 on pigem meditsiini pärusmaa, siia liigitatakse kõik nakkusohtlik, samuti ka kõik, millel on võimalik nakkusoht. Seega, kui on vaja saata inim- või loomset päritolu proove ja ei ole arsti, kes oleks valmis kinnitama, et tegu teistele elusolenditele ohutute proovidega, siis liigitatakse need ained siia klassi.

 

 

Seitsmendasse klassi kuuluvad  samuti tervist kahjustavad materjalid, see osa käsitleb kiirgusohtu. Siia kuuluvad näiteks tuumamaterjalid, röntgenseadmed, kiiritusravi preparaadid, isehelendavas värvis leiduv triitium ja osades suitsuandurites leiduv ameriitsium.

 

Kaheksas klass koondab sööbivaid aineid. Siia kuuluvad nii tugevad alused kui ka happed. Neid võivad sisaldada näiteks torupuhastajad ja autoakud. Alumiiniumile on äärmiselt söövitav elavhõbe. Selle omaduse tõttu on ka lennunduses elavhõbeda transport üsna rangelt reguleeritud, olgu siis tegu puhta metalliga või leidugu seda mõõteriistades, näiteks termo- või baromeeter.

 

Üheksas klass koondab kõike seda, mis eelmistesse klassidesse sobi. Siia kuuluvad nii transpordiliigile spetsiifilised ained, nagu magnetid ja kuivjää, mida loetakse ohtlikuks lennunduses, kui ka üldised ohtlikud ained, näiteks keskkonnaohtlikud ained ja liitiumapatareid, mida kasutatakse pea igas tänapäevases elektroonikaseadmes.

Vahel võivad ained või esemed liigituda mitme ohuklassi alla. Aine ohtlikkusest või transpordiliigist olenevad ka klassides esitatavad nõuded. Seetõttu ongi selles valdkonnas koolituse ja kogemusteta raske orienteeruda.

Klasside ohukleebised

Usalda ohtlike kaupade vedu spetsialistidele

Helista meile +372 5626 7457 või kirjuta, täites allolev vorm.

Ettevõtte kontaktid

Ettevõtte andmed

Meedres Dangerous Goods OÜ

Registri kood: 14265914

Juriidiline aadress: Ladva 18, Saue, 76506

Tegevusaadress: Tapri 5, Tallinn 11415

Pakkide vastuvõtt

Tegevusaadress